مقالات علمی، پژوهشی، درسی

از نگاه رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري: فيزيک را چطور بخوانيم؟
درج شده در تاریخ 1395/08/16 توسط علمی.

گروه بندی

لیست مقالات
IP چیست و چه کاربردی دارد؟
تاریخ درج مقاله: 1397/11/13
زیست شناسی
تاریخ درج مقاله: 1397/10/05
مداد چه زمانی اختراع شد؟
تاریخ درج مقاله: 1397/10/05
شاد بودن را تمرین کنید
تاریخ درج مقاله: 1397/10/05
طراحی پارچه و لباس
تاریخ درج مقاله: 1395/12/24
شاد بودن را تجربه کنيد
تاریخ درج مقاله: 1395/12/24
باز نگري و خانه تکاني درسي
تاریخ درج مقاله: 1395/12/24
اسفند چه کنيم؟
تاریخ درج مقاله: 1395/12/08
دوره مياني؛ دوران گذار
تاریخ درج مقاله: 1395/12/08
همیشه مثبت بين باشيد
تاریخ درج مقاله: 1395/09/20
در افکار منفي دست و پا نزنيد!
تاریخ درج مقاله: 1395/08/23

از نگاه رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري: فيزيک را چطور بخوانيم؟

 

 

 

 درس فيزيک براي داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني و علوم تجربي از اهميت بسياري برخوردار است؛ بويژه براي داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني که  ضريب اين درس به منظور پذيرش آنان در  بيشتر رشته‌هاي دانشگاهي، 3 تخصصي يا به عبارت ديگر 9 است، و سؤال‌هاي آن نيز در آزمون سراسري، بسياري از اوقات با خلاقيت و نوآوري همراه است. آنچه مي‌خوانيد، تجربۀ دارندگان درصدهاي خوب درس فيزيک در آزمون‌هاي سراسري چند سال گذشته است؛ البته شايد شما از شيوۀ ديگري بهره ببريد و موفق نيز بشويد؛ يا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلي نداشته باشيد که در اين صورت، مشخص است که نبايد نحوۀ مطالعۀ خود را تغيير دهيد؛ يا شايد شيوۀ مطالعۀ دارندة يک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگي شما، نتواند پاسخگوي نياز شما باشد.

محمد امين روان بخش، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 95، فيزيک 92 درصد:

ابتدا کتاب درسي فيزيک را مي‌خواندم و نکات حفظي آن را مشخص مي­کردم تا بعد براي مرور کردن، کارم راحت باشد، و بعد جزوۀ معلمم را مي­خواندم و در نهايت سراغ تست مي­رفتم، و وقتي در تست‌زني به تسلط مي‌رسيدم، خلاصه برداري مي­کردم تا بار ديگر به سراغ جزوه نروم و فقط خلاصه­هاي خودم را مطالعه کنم؛ در واقع منبع من براي مرور، خلاصه­هاي خودم و نکته‌هاي حفظي کتاب بود.

سارا همتي، رتبۀ 1 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 94، فيزيک 8/77 درصد:

فيزيک پايه دوم نقطه ضعفم بود. تمرين و تست حل نکرده و کاملاً مبحث‌ها را فراموش کرده بودم؛ ولي با تست زدن و مطالعه عميق‌تر و حل مسايل بيشتر، توانستم به تسلط در آن درس برسم، تست بزنم و کاستي‌هايم را جبران کنم.

در مورد سؤالات سخت و وقت‌گير، معمولاً سعي مي‌کردم به حل آنها فکر کنم. وقتي به نتيجه نمي‌رسيدم دور آنها خط مي‌کشيدم و بعد از پايان آزمون، دوباره به آن سؤالات برمي‌گشتم. اغلب سعي مي‌کردم که صورت سؤال را خوب بخوانم؛ چون گاهي به دليل بي‌دقتي در خواندن صورت سؤال، نمي‌توانستم پاسخ درست را پيدا کنم.

 

آرش نصر اصفهاني، رتبۀ 16 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 94، فيزيک 9/94 درصد:

ابتدا تشريحي کار مي‌کردم تا به تسلط کافي در درس‌ها برسم و سپس با استفاده از تسلط به دست آمده، تست‌هاي نسبتاً دشوار را حل مي‌کردم. در کل، با حل مسايل تشريحي بسيار و غالباً سخت‌تر از سؤالات استاندارد آزمون سراسري، مي‌خواستم به تسلط لازم در فيزيک برسم و سپس سعي مي‌کردم با حل تست‌هاي سخت به شيوۀ ذهني و با استفاده از تسلط به دست آمده در مرحلۀ قبل، حل ذهني را در خودم تثبيت کنم.

 

سيد شايان پور مير بابايي، رتبۀ 1 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 93، فيزيک 6/95درصد :

بعضي از داوطلبان در درس‌هاي رياضي و فيزيک، کتاب را کنار مي‌گذارند و به جزوه دبير يا کتاب‌هاي کمک آموزشي وابسته هستند. اين کار، اشتباه است؛ چون خيلي از سؤالات آزمون سراسري از تمرين‌هاي کتاب است و بايد به آنها توجه کرد.

من براي موفقيت در درس رياضي و فيزيک، علاوه بر مطالعه دقيق کتاب، تست زياد مي‌زدم و به اين وسيله، قدرت استدلالم را بالا مي‌بردم.

نگين يغمايي، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري93، فيزيک 4/93 درصد:

به نظر من، حداقل 30 سؤال فيزيک در آزمون سراسري تکراري است و 5 سؤال جديد هم در اين ميان پيدا مي‌شود؛ براي همين، اول بايد به کتاب درسي کاملاً مسلط بود و تمرين‌هاي هر درس را حل کرد و سپس سراغ تست رفت.

بعضي از مؤسسه‌ها و کتاب‌هاي کمک آموزشي، در درس فيزيک، فرمول‌هاي عجيب و غريبي از خودشان در مي‌آورند و در واقع براي هر سؤال، يک فرمول ارايه مي‌دهند؛ اما داوطلبان بايد بدانند که سر جلسه آزمون سراسري، اين همه فرمول در خاطرشان نخواهد ماند؛ براي همين، فقط بايد فرمول‌هاي کتاب را بلد بود و با روش‌هاي متداول، سؤال‌ها را حل کرد.

روژان رباني، رتبه 7 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 92، فيزيک87 درصد:

اول کتاب را مي‌خواندم و بين صفحات مختلف ارتباط برقرار نموده و مطالب را خلاصه‌نويسي مي‌کردم و گاه تمرين‌هاي مهم کتاب را در خلاصه‌ها مي‌نوشتم؛ در واقع آن قدر فيزيک را خوانده بودم که آن را کاملاً حفظ شده بودم؛ سپس سراغ تست‌ها مي‌رفتم و آنها را به صورت تحليلي بررسي مي‌کردم. گاه کنار هر تست، تحليلي کوتاه مي‌نوشتم که چرا تست مورد نظر با به کار گيري اين راه جواب داد؛ نه با راهي که من فکر مي‌کردم صحيح است. به تمرين‌هاي کتاب نيز خيلي مسلّط بودم و متن کتاب را خط به خط مي‌خواندم.

علي عجم، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 92، فيزيک  100 درصد:

 سال دوم در درس فيزيک ضعف داشتم، اما سال سوم  به کمک دبير خوب و مسلط مدرسه‌مان، که خيلي خوب درس مي‌داد و سؤال‌هاي آزمون سراسري را کاملاً تجزيه و تحليل مي‌کرد و نکات مهمش را بررسي مي‌کرد، در اين درس پيشرفت کردم و با مطالعه دقيق و تست زدن، اعتماد به نفس خوبي در اين درس پيدا کردم.

سهند سروري، رتبۀ 9 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 92، فيزيک 3/82 درصد:  

اولين سؤال‌هاي فيزيک، سؤال‌هاي بردار است که داوطلبان مي‌توانند با آنچه از هندسه تحليلي فراگرفته‌اند آنها را حل کنند؛ سپس چهار سؤال سينماتيک و پنج سؤال ديناميک مي‌آيد که فصل اول و دوم کتاب فيزيک پيش‌دانشگاهي است و به تمرين بسيار نياز دارد تا بتوان به اين سؤال‌ها سريع و درست جواب داد. به نظر من، براي مسلط شدن به اين بخش‌ها بايد سؤال‌هاي کتاب و تمرين‌هاي آخر فصل را به طور دقيق حل کرد؛ چون ايدۀ اصلي طراحي سؤال‌هاي آزمون سراسري، خيلي از اوقات از همين تمرين‌ها مي‌آيد. بعد از آن بايد تست‌هاي آزمون سراسري را زد تا به تسلط رسيد. در بخش سؤال‌هاي ويژگي ماده، که از فصل‌هاي فيزيک دوم است، بايد به متن کتاب کاملاً مسلط بود؛ در واقع براي اين بخش، تسلط به متن کتاب، مهم‌تر از تست زدن است؛ البته بعد از مطالعه کتاب مي‌توان تست‌هاي آزمون سراسري را زد.

براي مبحث ترموديناميک، که بسياري از قسمت‌هايش با شيمي مشترک است، بايد به ماشين‌هاي گرمايي کاملاً مسلط بود. قسمت بعد،  مباحث  نور، آينه و شکست نور است. براي فراگرفتن اين قسمت بايد حواسمان باشد که مثل گسسته، وقتمان را صرف حفظ کردن تعداد زيادي فرمول نکنيم؛ چون فرمول‌ها در سر جلسه آزمون سراسري به ياد داوطلب نمي‌آيد؛ پس لازم است که فقط فرمول‌هاي اصلي را حفظ کرد و سؤال‌ها را با استفاده از فرمول‌هاي اصلي حل نمود.

براي مبحث فشار بايد تست‌هاي آزمون سراسري را کار کرد و براي الکتريسيته جاري و ساکن و مغناطيس بايد کتاب درسي را خيلي دقيق خواند. نوسان، موج و ويژگي‌هاي آن، نياز به تست و تمرين زياد دارد و براي مبحث نوسان بايد فرمول‌ها را خلاصه نويسي کنيم. به نظر من، اگر نوسان را خوب ياد بگيريم، موج مکانيکي، موج و ويژگي‌هايش را نيز خوب فراخواهيم گرفت و مي‌شود پنج سؤال نوسان و چهار سؤال موج را درآزمون سراسري پاسخ داد.

مباحث مدل اتمي، ساختار حالت جامد و حالت هسته، بخش حجيمي از فيزيک را به خود اختصاص مي‌دهند و بايد اين مباحث را از روي کتاب درسي خواند و مفاهيم آن را فراگرفت. اين مباحث، شباهت زيادي به شيمي دارد.

پويان مينايي، رتبۀ 4 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني آزمون سراسري 92، فيزيک 2/88 درصد:

در درس فيزيک، جلوتر از کلاس درس و معلم بودم؛ چون دوست داشتم که خودخوان باشم و خودم را براي حضور در کلاس‌هاي دانشگاه تقويت کنم؛ در ضمن، تست هم زياد مي‌زدم. شايد سال سوم فقط 4 هزار تست فيزيک کتاب سال سوم را حل کردم؛ براي همين، پيدا کردن راه و چاه در فيزيک برايم آسان شده بود و توانستم سال چهارم، خودم جلوتر از کلاس، اين درس را مطالعه کنم؛ البته لازم است بگويم با اينکه به اين درس مسلط بودم، نزديکي‌هاي آزمون سراسري در چند مبحث فيزيک مشکل پيدا کردم، اما مشکلاتم را با معلممان در ميان گذاشتم و به کمک ايشان توانستم آنها را حل کنم.

فرزين واحدي، رتبه 7 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 91، فيزيک 100 درصد:

بعد از اينکه کاملاً مطلب را در کلاس ياد مي‌گرفتم، يک بار جزوه معلم را مرور مي‌کردم و سپس سراغ کتاب مي‌رفتم؛ چون بعضي از نکات در جزوه نبود، ولي در کتاب بود، و در نهايت تست مي‌زدم. من حتي براي مرور و امتحان هم تست مي‌زدم. به نظرم، يکي از دلايل موفقيتم در درس فيزيک همين بود که براي آزمون سراسري خيلي تست زدم؛ شايد بيشتر از 10 هزار تست زدم. 

 آخرین اخبار:
پیوند های مفید:
تماس با ما:

دبیرستان غیر دولتی دخترانه علمی
خیابان میرزاده عشقی ،خیابان سجادی (تالار حافظ)،جنب ثبت احوال تلفن تماس :38322557 داخلی 1الی 6
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهیختگان جوان می باشد.
برای استفاده بهینه از این وب سایت از مرورگرهای مدرن مانند IE 9+ ، FireFox یا Google Chrome استفاده نمایید.